P

Poradnik dla Młodej Pary na dzień ślubu

Dzień ślubu to jeden z najważniejszych momentów w życiu. To dzień pełen emocji, wzruszeń i pięknych chwil, które warto przeżyć w pełni i bez zbędnego stresu. Jako fotograf ślubny, miałem przyjemność towarzyszyć wielu Parom Młodym w tym wyjątkowym dniu. Dzięki temu poznałem wiele praktycznych wskazówek, które mogą pomóc Wam zorganizować dzień ślubu tak, aby był nie tylko piękny, ale i komfortowy.
W tym poradniku znajdziecie sprawdzone rady, które pomogą Wam przygotować się do tego szczególnego wydarzenia. Chcę, aby ten dzień był dla Was wyjątkowy, a zdjęcia, które wspólnie stworzymy, stały się piękną pamiątką na całe życie.
Zapraszam do lektury!

1. Przygotowania

  • Przygotowania zaczynam fotografować od detali, dlatego detale niech będą czekały w pokoju w którym będziecie się ubierali.
  • Detale u Pana Młodego to: garnitur, koszula, muszka lub krawat, pas, spinki, buty, perfumy, bukiet – który zabierze ze sobą do Pani Młodej. Opcjonalnie może być jeszcze zegarek i jakiś alkohol (np. whisky), który skosztuje z drużbami po przygotowaniach.
  • Detale u Pani Młodej to: suknia, welon, buty, podwiązka, biżuteria, pierścionek zaręczynowy, obrączki, perfumy, bukiet, butonierka dla Pana Młodego, kwiatuszki dla rodziców, drużbów i drużek, zaproszenie ślubne. Opcjonalnie może być jeszcze szampan i lampki, które wykorzystamy przed, lub po ubieraniu do kilku ładnych ujęć.
  • Najczęściej sam układam kompozycję do zdjęć detali. Warto zawczasu zaplanować w czym będą stały kwiaty i rozejrzeć się za czymś ładnym i estetycznym, aby nie była to szklanka, czy słoik, w którym bukiet nie będzie się ładnie prezentował (przykłady na zdjęciach).
  • Ważne, aby pokój w którym będziecie się ubierali był wysprzątany. Czasami jest potrzeba przesunięcia stołu czy fotela – warto posprzątać też pod nimi.
  • Osoby które wyznaczycie do pomocy w ubieraniu, niech będą już gotowe na umówioną godzinę. Gotowe, to znaczy aby były obecne i jednocześnie aby były już wyjściowo ubrane. Jeżeli będzie trzeba w tym czasie jechać po kwiaty, zatankować i umyć samochód itp, to poproście aby zajął się tym ktoś inny.
  • Jeżeli jesteśmy umówieni na przygotowania u Pani Młodej, to Pani Młoda NIE ubiera się w suknię ślubną przed przyjazdem fotografa.

2. Pierwsze spotkanie Młodej Pary w dniu ślubu

  • Pani Młoda czeka w ustalonym miejscu i Pan Młody podchodzi do niej z bukietem kwiatów (nie zapomnij zabrać ze sobą bukietu! 😉 ). Młodzi się całują na przywitanie, następnie Pani Młoda przypina Panu Młodemu butonierkę na prawą stronę (lewą od strony Pana Młodego), a Pan Młody wręcza Pani Młodej bukiet kwiatów. Taka kolejność czynności jest praktyczna, ponieważ na początku Pani Młoda trzyma w ręce butonierkę i może ją swobodnie przypiąć. Gdyby najpierw otrzymała bukiet, to mając w jednej ręce bukiet a w drugiej butonierkę było by to utrudnione.
  • Warto na wszelki wypadek przygotować sobie dodatkową igłę lub agrafkę. Często butonierki lubią się przechylać w bok w późniejszych momentach ślubu i wesela. Przyda się coś, aby ją usztywnić na marynarce.
  • W przypadku gdy jest odwrotnie i to Pani Młoda wychodzi do czekającego na zewnątrz Pana Młodego, to NAJPIERW wita się z Panem Młodym, który czeka w umówionym miejscu. Z rodzicami Pana Młodego Pani Młoda wita się dopiero po przywitaniu z Panem Młodym i przypięciu butonierki. Wówczas również oboje mogą przywitać się z pozostałymi gośćmi.

3. Wysiadanie z samochodu

  • W dobrym geście jest, gdy Pan Młody wysiądzie z samochodu pierwszy i otworzy drzwi Pani Młodej. Zanim wyjdziesz, upewnij się, że jestem w pobliżu i będę mógł uwiecznić ten moment na zdjęciach. Możesz też zaczekać, aż dam Ci znać, że można już wysiadać.

3. Ceremonia

  • Do kościoła wchodzą najpierw goście. Młoda Para wchodzi do kościoła gdy wszyscy są już w środku, aby zaproszeni na ceremonię ślubną goście mogli zobaczyć Wasze uroczyste wejście przy akompaniamencie muzyki granej przez wynajętego organistę.
  • W czasie wchodzenia idźcie wolnym i spokojnym krokiem i starajcie się iść wyprostowani, uśmiechnięci, nie ze spuszczoną głową, wpatrzeni w podłogę 😉
  • Gdy Pani Młoda jest prowadzana do ołtarza przez Tatę, to proponuję aby Pan Młody był odwrócony bokiem i spoglądał w kierunku wejścia. Bardzo ładnie to wygląda, gdy Tata jak podejdzie, to najpierw przywita się z Panem Młodym, a następnie weźmie dłonie Pani Młodej i Pana Młodego i je połączy 🙂 Jest to taki symboliczny gest przekazania Pani Młodej Panu Młodemu 🙂
  • W czasie przysięgi, gdy ksiądz da Wam znak, aby już podejść stańcie NA PRZECIWKO SIEBIE, bokiem do księdza i do zgromadzonych gości.
  • W czasie wypowiadania słów przysięgi patrzcie NA SIEBIE, a NIE NA KSIĘDZA
  • Gdy ksiądz powie Wam, że możecie teraz nałożyć sobie obrączki, to najpierw nałóżcie obrączkę na 1/2 palca, następnie wypowiedzcie słowa przysięgi, i na końcu wsuńcie obrączkę do końca.
  • Podczas zakładania obrączki pamiętajcie aby starać się nie zasłaniać jej drugą dłonią.
  • Najczęściej po hostii, jak ksiądz już wróci za ołtarz, podejdę na przeciwko Was aby zrobić Wam kilka pamiątkowych ujęć na tle kościoła.
  • W trakcie ceremonii będę się przemieszczał z jednej strony na drugą. Starajcie się nie zwracać na mnie uwagi – tak jakby mnie nie było. Najlepsze są ujęcia gdy nie patrzycie na mnie bezpośrednio, jesteście skupieni na mszy i na sobie.
  • Przepięcie butonierki po ceremonii proponuję zrobić w nawie tuż przed wyjściem z kościoła.
  • W czasie wychodzenia z kościoła możecie zrobić jakiś fajny, kreatywny, radosny gest.
  • Jeżeli chcielibyście zrobić zdjęcie grupowe pod kościołem po mszy, to poproście księdza aby pod koniec mszy, gdy będzie Wam już gratulował i życzył wszystkiego dobrego, aby zapowiedział, żeby goście po wyjściu z kościoła się nie rozchodzili, bo będzie zdjęcie grupowe. Inna opcja to poprosić kogoś z najbliższej rodziny albo świadków aby „zabezpieczyli tyły” i przekazali gościom, że będzie jeszcze zdjęcie grupowe.

4. Dojazd z kościoła do lokalu

  • Po zrobieniu zdjęć grupowych pod kościołem, jadę do sali aby wykonać zdjęcia lokalu z zewnątrz i w środku. Potrzebuję na to chwilkę czasu, dlatego mam prośbę abyście z kościoła najlepiej wyjechali ostatni. Goście weselni również potrzebują czasu na dojazd, zaparkowanie i wyjście z samochodu. Jeśli wyjedziecie jako ostatni i będziecie jechali wolniej, to będę miał czas aby dojechać i zrobić zdjęcia w lokalu. Goście zdążą przyjechać i ustawić się przed lokalem. Jeżeli rodzice będą Was witali chlebem i solą, to również będą mieli czas aby się przygotować, a ja zrobić im zdjęcie. Wtedy bardzo fajnie to wygląda gdy wszyscy widzą jak zajeżdżacie samochodem i Pan Młody otwiera drzwi oraz pomaga wysiąść Pani Młodej.

4. Wejście do domu weselnego i toast

  • Po przywitaniu przez rodziców, możecie do lokalu wejść, lub Pan Młody może wnieść Panią Młodą przez próg, lub nawet do środka sali.
  • Po wejściu do lokalu nie stawajcie przed sceną – to jedno z najgorszych miejsc. Za Waszymi plecami będzie duży bałagan, statywy, sprzęt grający, kable itd., a tego nie chcemy. Najlepiej stanąć w miejscu neutralnym, np. gdzie są zasłony, ściana, albo wskazanym przeze mnie (kilka przykładów bałaganu w tle i neutralnego tła na zdjęciach poniżej)
  • Jeżeli życzenia są w lokalu, to nie stawajcie pod samą ścianą, sceną czy napisem LOVE bo będzie Wam ciasno, a mi trudno fotografować. Odejdźcie od ściany na co najmniej 2 metry, aby można było się za Wami swobodnie przemieszczać.
  • Jeżeli zakupiliście księgę pamiątkową do której można się wpisywać, albo tablicę do której wrzuca się serduszka, wcześniej je podpisując, albo grafikę na której daje się kolorowe odciski palców (lub coś podobnego w tym stylu), to zwróćcie uwagę na to, aby ktoś czuwał nad tym stanowiskiem, ponieważ dzieci jak się do tego dobiorą to zniszczą ten element.

5. Pierwszy taniec

  • Wypchane kieszenie smartfonem, portfelem itp. nie będzie dobrze wyglądało na zdjęciach, więc proponuję przed pierwszym tańcem je wyciągnąć (a najlepiej na całe wesele)

6. Zdjęcia grupowe

  • Zdjęcia grupowe wykonujemy jak najszybciej, czyli najlepiej na pierwszej, drugiej lub trzeciej przerwie. Im wcześniej zrobimy zdjęcia grupowe, tym lepiej będzie każdy na nich wyglądał. Dodatkowo tym łatwiej będzie nawiązać współpracę z gośćmi przy ujęciach kreatywnych.
  • Do klasycznych zdjęć grupowych z pojedynczymi rodzinami (para, lub para z dziećmi), proponuję abyście ustawili się tak jak na poniższych zdjęciach. Dzięki takiemu ustawieniu, będziecie wyglądali elegancko. Proponuję aby panie podchodziła od strony Pana Młodego, a panowie od strony Pani Młodej. Do zdjęć grupowych proponuję aby Pani Młoda miała ze sobą bukiet.
  • Jeżeli osób jest więcej, to można podzielić je na 2 lub 3 osobne grupy, i z każdą będzie można zrobić inne ujęcia.
  • Przy większych grupach bardzo trudno jest wszystkim wytłumaczyć co chcemy zrobić i odegrać, zaczyna się robić zamieszanie. Jedni słuchają, inni nie słuchają, jedni wiedzą co robić, inni nie wiedzą, i zdjęcia nie wychodzą już ciekawie. Dodatkowo jeśli zdjęcia robimy zbyt późno, to część osób po większym spożyciu alkoholu nie współpracuje i wprowadza dodatkowe zamieszanie, zamiast skupić się na zdjęciu to rozmawiają itd. Sens robienia zdjęć grupowych kreatywnych jest tylko jeśli wszystkie biorące udział osoby są w to zaangażowane, wtedy efekty są najlepsze.
  • Jeśli zechcecie to możemy też zrobić zdjęcia grupowe tematyczne np: najbliższa rodzina Pani Młodej, najbliższa rodzina Pana Młodego, cała rodzina Pani Młodej, cała rodzina Pana Młodego, same panie, sami panowie, ze świadkami, z drużbami, z chrzestnymi, z dziećmi, z osobami z pracy, z najbliższą paczką przyjaciół itd.

7. Zimne ognie

  • Kupując – kupcie lepsze, dłuższe, dłużej palące się zimne ognie – będziemy mieli więcej czasu i możliwość zrobienia większej ilości ujęć.
  • Odradzam planowanie zdjęć na dużą liczbę ludzi – trudniej to zorganizować i zsynchronizować. Do super zdjęcia wystarczy mniejsza grupka. Ok 20-30 osób w zupełności wystarczy.
  • Zimne ognie – nie odpalamy dużej ilości zimnych ogni połączonych razem w grupie, ponieważ nastąpi reakcja, która spowoduje, że całość spali się błyskawicznie. Dodatkowo bardzo szybko się nagrzeją i osoba je trzymająca zwyczajnie żuci je na ziemię i się zmarnują.
  • Pamiętajcie, że jestem do końca oczepin, więc zadbajcie o to, abyśmy zdjęcia z ogniami wykonali przed oczepinami.

7. Zabawy weselne

  • W czasie zabawy weselnej pojawią się momenty, w czasie których będzie okazja do bardzo fajnych ujęć. Proponuję abyście starali się znaleźć w środku fajnej akcji 🙂

8. Tort weselny

  • Jeżeli na torcie będą się paliły race, to proponuję abyście podeszli w miarę blisko aby światła rac mogły Was ładnie doświetlić. Proponuję wykorzystać ten moment do pocałowania się (nawet dwa razy). Możecie przed pocałunkiem pomyśleć sobie życzenie odnośnie waszego małżeństwa 😉

9. Oczepiny

  • Dajcie znać gdzie będziecie rzucać (muszką/krawatem/welonem/kwiatami) abym wiedział jak się ustawić. Proponuję rzuty wykonywać do tyłu.

9. Zabawy oczepinowe

  • Przykładowe zabawy oczepinowe. Jeżeli chcielibyście zobaczyć jak na zdjęciach prezentują się różne zabawy oczepinowe to zapraszam do galerii, którą umieściłem tutaj: link do galerii z zabawami oczepinowymi

10. Dodatkowe uwagi

  • Pan Młody – marynarkę zapinamy zawsze tylko na górny guzik. Zapinanie obu guzików, albo co gorsza tylko tego dolnego to błąd i wygląda to nieelegancko. Może to też zepsuć dobre zdjęcie.
  • Poproście obsługę wesela, aby zadbała o to, aby stolik zespołu/dj-a, fotografa otrzymywał posiłki na początku a nie na końcu wydawania. Aby nie okazało się, że otrzymamy posiłek jako ostatni i zaraz np zacznie się pierwszy taniec. My nie zdążymy się posilić, a w między czasie obsługa zabierze niedokończone jedzenie. Dotyczy to oczywiście wszystkich wydawanych posiłków.
  • Jeżeli planujecie podziękowania (np rodzicom, świadkom itp), albo jakieś inne niespodzianki i atrakcje to pamiętajcie aby je zorganizować przed oczepinami.
  • Po oczepinach będę się pakował i będę chciał się z Wami pożegnać. Często się zdarza, że Młoda Para gdzieś znika, albo z kimś tańczy i wtedy czekam. Czasem się zdarza, że na drugi dzień mam kolejne wesele, albo chrzciny i zależy mi na tym, abym jak najszybciej mógł wrócić do domu. Po powrocie muszę jeszcze zgrać wszystkie zdjęcia, dać baterie do ładowania, wziąć prysznic. Więc i tak późno pójdę spać i będę miał ograniczony czas na wypoczynek. Dlatego duża prośba abyście pamiętali o tym.